Анкета на Галуп: Дали би се бореле за својата држава? – Најмногу подготвени на Блискиот исток, најмалку во Западна Европа

Од:

Дали би се бореле, ако има војна, за својата држава и би го дале ли животот за неа?. Тоа прашање им било поставено во истражување на Галуп заедно со Ворлдвајд Индипендент Нетворк во 64 држави во светот.

Во глобален просек, 61 отсто испитаници одговориле дека би биле подготвени да се борат за својата држава, додека 27 отсто одговриле – не. Очекувано, поголем е процентот на мажи глобално кои би се бореле (67 отсто) додека жените – 52 отсто.

Најголем процент подготвени за војна за својата држава се на Блискиот исток и во северна Африка – 93 отсто додека најнизок е во Западна Европа – 25 отсто.

Во анкетата биле вклучени 62.398 луѓе – по илјада за секоја држава.

Најмалку во светот би се бореле за својата земја Јапонците – само 11 отсто. Следуваат во Холандија (15 отсто), Германија и Белгија (19 отсто), Италија 20 отсто…Најпоготвени за борба за својата држава се во Мароко и Фиџи – 94 отсто. Следуваат Пакистанците 89 отсто, Виетнамците 89 отсто, во Бангладеш – 86 отсто, Азербејцан – 85 отсто…

Во Европа предничи Финска – 74 отсто се подготвени за војна за одбрана на својата држава. Следува Турција 73 отсто, Украина 61 отсто додека во Русија тој процент е 59 отсто.

Од поранешна Југославија – Косово – 58 отсто, БиХ – 55 отсто, Србија 46 отсто и Македонија 38 отсто.

Муслиманите се најподготвени за војна – 78 отсто, хиндуисти 77 отсто, будисти 66 отсто, а по нив – атеистите и агностици – 57 отсто. Меѓу христијаните – 53 отсто православни, па католици – 52 отсто. Евреите се подготвени само 51 отсто.

Би можело да ве интересира

„Макфакс“ – анкета: Обвинителите на СЈО не треба да имаат веќе никаков допир со предметите

Татјана Ташкова

Анкета на „Тим институт“: За СДСМ би гласале 24,4 %, за ВМРО-ДПМНЕ 21,1%

Ана Ололовска

Парли: ЕУ е резервирана за американската операција во Ормускиот Теснец

ЕУ повикува на смирување на тензиите на Блискиот Исток

Скопје и Софија ја интензивираат соработката во одбраната

А1он

Сателитски снимки покажуваат присуство на кинески сили во Шенжен

А1он