Американскиот секретар за одбрана: Го предупредив Шојгу за нуклеарно оружје

Од:

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин во интервју за Си-Ен-Ен изјави дека го предупредил рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу за неодамнешните закани на Владимир Путин со нуклеарно оружје.

dobivaj vesti na viber

Остин за Си-Ен-Ен, говорејќи за руските нуклеарни закани, изјави дека Шојгу „приватно пренел“ предупредување на Русија „да не оди по тој пат“ и „да се воздржи од такво неодговорно однесување“.

„Не гледам ништо во моментов што ќе ме наведе да мислам дека Путин донел одлука да користи нуклеарно оружје“, рече Остин.

„Путин веќе донесе голем број неодговорни одлуки во минатото, како што е инвазијата на Украина“, додаде тој.

Би можело да ве интересира

САД најавија нов пакет санкции кон Северна Кореја

Пет лица пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго

САД размислуваат да ја прогласат групата Вагнер за терористичка организација

Ана Ололовска

Велика Британија најави нова рунда санкции за уште 22 Руси

Ана Ололовска

САД: Хаким Џефрис избран за лидер на демократите во Конгресот

Ана Ололовска

Руските разузнавачи тврдат дека Полска се подготвува да припои големи делови од Украина

Ана Ололовска