Фон дер Лајен: Може да има недостиг на гас во Европа следната година

Од:

Европската Унија соопшти дека обезбедила доволно гас за оваа зима, но дека следната година може да има недостиг на гас доколку Русија дополнително го намали снабдувањето.

„И покрај сè што направивме, следната година сепак би можеле да ни недостигаат до 30 милијарди кубни метри гас“, рече претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен на прес-конференција, цитирајќи податоци од Меѓународната агенција за енергетика.

Би можело да ве интересира

Југот на Украина исчезнува под вода, катастрофата се протега до Крим: Хаос се очекува во следните денови

САД: Русите ја разнесоа браната, имаме доказ

ВИДЕО: 300 животни се удавија во поплавена зоолошка градина по уништувањето на браната во Украина

Украинска армија: Знаеме зошто Русите ја разнесоа браната, тоа е хистерична реакција

По уништувањето на браната, нивото на водата во Нова Каховка порасна за повеќе од 10 метри

Русија: Го гранатираат нашиот регион што се граничи со Украина