zatvori

Македонија

(ФОТО) Затвореници во Прилеп: Грујо, ние никогаш нема да ти простиме

А1он
Затворениците од затворот во Прилеп, алармираат за нечовечките услови. Мери Николова, активист на Удар, вели дека осудениците се подготвуваат за бунт доколку не се реновират
Македонија

Безживотно тело на затвореник пронајдено во струшкиот затвор

А1он
Затвореник бил пронајден мртов во казнено-поправната установа во Струга каде што ја издржувал својата казна, потврди Секторот за внатрешни работи од Охрид. Телото на 36-годишниот
Македонија

(ВИДЕО) Вујиќ: За две недели, три смртни случаи во Идризово

А1он
„Во затворот Идризово, во рок од две недели, регистрирани се три смртни случаи, на двајца затвореници од Скопје и еден затвореник од Тетово. Двајца од
Македонија

(ВИДЕО) Мемети: Условите во притвор лоши

А1он
Условите во притворните одделенија се ужасно лоши. Народниот правобранител Иџет Мемети ова денеска јавно го посочи, и рече дека неколкупати апелирал мерката притвор да не
Македонија

Груевски: Нов објект во Идризово и подобри услови во затворите

А1он
Надминувања на бројот на затвореници во македонските затвори има, но не во некои сериозни димензии, а забелешките за преоптовареноста на овие капацитети од Хлесиншкиот квалитет се
Македонија

Хелсиншки: Притворот се претвори во сурова и нечовечна казна

А1он
Во текот на изминатите неколку месеци до Хелсиншкиот комитет беа поднесени зголемен број на претставки поврзани со мерката притвор. Во претставките главно се забележува на
Македонија

Стража му скршила ребра од тепање на затвореник во Идризово

А1он
Двајца стражари вчера претепале затвореник во Идризово кој е префрлен веднаш на скопската клиника. А1он ги има имињата на тепачите но ќе почека да се