zamrznati ceni

Економија

Намалени и замрзнати цените на тоалетната хартија, влажните марамчиња, пелените и хигиенските влошки

А1он
Од денеска треба да почне примената на владината Одлука со која за 13 отсто се намалуваат и се замрзнуваат цените на тоалетната хартија, хигиенските влошки,
Економија

До крајот на неделава ќе се знае кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

А1он
Министерот за економија Крешник Бектеши денеска соопшти дека в петок или недела ќе се знае кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени.
Економија

Бизнисот против замрзнување на цените, смета дека државните резерви се подобар механизам

А1он
Замрзнувањето на цените не е пазарна мерка, а ако Владата сака да интервенира за да го заштити населението, треба да ги активира стоковните резерви кои
Економија

Ангелоски: Секое замрзнување на цените има консеквенци, ние преферираме слободен пазар

А1он
Секое замрзнување на цените има позитивни и негативни консеквенци. Ако Владата смета дека треба да воведе ваква мерка, најубаво е и да објасни каква и
Економија

Ќе замрзнат цените на хигиенските производи, во текот на неделата и на дел од овошјето и зеленчукот

А1он
Министерот за економија Крешник Бектеши денеска најави дека најверојатно утре, на владина седница, ќе се донесе одлука за замрзнување на цените на хигиенските производи, а
Економија

(ВИДЕО) Граѓаните го начекаа Ковачевски во маркет: Премиере лекови не може да се купат со два денари од заштеда на макарони

Орце Костов
Граѓаните ја искористија посетата на премиерот Димитар Ковачевски и на министерот Крешник Бектеши во еден од скопските супермаркети за да го искажат незадоволството од мерката
Економија

СДСМ: Мерките за замрзнување на цените го штитат стандардот на народот

А1он
СДСМ со одговорни и ефикасни мерки и политики го ублажува ударот од глобалната економска криза велат од партијата. – Со мерките за замрзнување на цените
Македонија

Министерството за земјоделство го поддржува замрзнувањето на цените на овошјето и зеленчукот

А1он
Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство попладнево соопшти дека подготвило и до Министерството за економија доставило анализа на цените за земјоделските производи, пред се на
Економија

Владата ги замрзна цените на јајцата и на оризот, извозот на јајца ограничен на 30 отсто

Орце Костов
Владата на денешната седница донесе одлука за понатамошно замрзнување на цените на јајцата од кокошка и на оризот со што ќе останат на нивото на
Економија

Јовановски: Замрзнувањето на цените не е пазарно решение

А1он
Замрзнувањето на цените не е пазарно решение, смета Зоран Јовановски, потпретседател и советник во Кабинетот на претседателот на Стопанската комора на Северна Македонија за макроекономски