Владата ги замрзна цените на јајцата и на оризот, извозот на јајца ограничен на 30 отсто

Од:

Владата на денешната седница донесе одлука за понатамошно замрзнување на цените на јајцата од кокошка и на оризот со што ќе останат на нивото на цените кои се применувале на 15 март со важност до 30 април 2023 година.

– Трговците имаат обврска да продаваат свежи јајца во количини кои редовно се прибавувале во јануари и февруари годинава. Во пресрет на престојните празници Велигден и Рамазан Бајрам, Со цел да се спречи евентуален дисбаланс на домашниот пазар и недостаток на јајца, производителите најмалку 70% од производството на јајца ќе го пласираат на домашниот пазар. Овие мерки се базирани на факти и анализи и соодветно ќе реагираме како Влада да не дозволиме дисбаланс на пазарот – соопшти премиерот Димитар Ковачевски.

Цената на јајцата ќе се движи од 8,5 до 9,8 денари во зависност од класата и пакувањето.

Би можело да ве интересира

Битиќи: Нема услови да се зголемат цените на производите по одмрзнувањето, но ќе реагираме ако има потреба

Ана Ололовска

Нема продолжување на мерката за замрзнување на цените на земјоделските производи

Катерина Павлова-Николовска

Бектеши: По направените анализи ќе се носи одлука дали ќе има ново замрзнување на цените на овошјето и зеленчукот

Ана Ололовска

Цените на овошјето и зеленчукот ќе останат замрзнати до 31 мај

Над 20.000 евра казни за трговците кои не ги намалиле цените на овошјето и зеленчукот

Орце Костов

Ковачевски: Направени проверки кај 20 големи увозници, наводите ќе бидат соопштени наскоро

Ана Ололовска