zakon za mediumi

Македонија

Здружението Онлајнмедиа бара и предлага конкретни решенија за законска регулација на онлајн медиумите

А1он
Здружението Онлајнмедиа.мк бара итни промени во Законот за медиуми, во Законот за авторски и сродни права и во Изборниот законик со цел да се регулира
Македонија

Алиу: Заокружена првата фаза за измени на Законот за аудиовизуелни медиумски услуги, треба да се донесе до 31 мај

А1он
Законски решенија и дигитализација во јавната администрација и услугите за граѓаните најавува министерот за информатичко општество и администрација Азир Алиу. На брифинг со медиумите Алиу
Македонија

Собранието попладне ќе расправа за измените на Законот за медиуми и на Изборниот законик

Собранието на Република Македонија денеска на 83. седница одлучи по скратена постапка да се донесат  предложените измени и дополнувања на Изборниот законик и на законите за
Македонија

Измените на Изборниот законик и на Законот за медиуми на собраниска седница

Кристијан Ландов
Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 83-седница на која на дневен ред е Предлог законот за изменување и дополнување на Изборниот законик, по
Македонија

ЗНМ го напушти брифингот на Томовска-новиот закон е корупција на медиумите

А1он
Здружението на новинари на Македонија денеска учествуваше на брифингот организиран од Министерството за информатичко општество и администрација, на кој министерката Марта Арсовска Томовска го претстави