zakon za jazici

Македонија

Расправа во Собранието за Законот за употреба на јазиците

А1он
Претениците денеска во рамки на 15. седница ја почнаа расправата по Предлог законот за употреба на јазиците во прво читање.За пратениците од мнозинството тој произлегува
Видео Македонија

ВИДЕО: Отец Ивица, Тврдокорни и Тодор Петров најавија протести и референдум за Законот за јазици

А1он
Повик до власта за повлекување на Законот за јазици во спротивно иницијатива за референдум. Тоа е ултиматумот кој денеска од протестот во Паркот „Жена борец“
Македонија

Во Собранието почнува дебатата за новиот Закон за употреба на јазиците

А1он
Собраниската Комисија за европски прашања денеска на седница треба да го разгледа новиот Предлог закон за употреба на јазиците, во прво читање. Со законот се