vrhoven

Македонија

Врховниот суд закажа седница за притворите на Едмонд Темелко и Владимир Талески

А1он
За еден месец, или поточно на 19 јуни, Врховниот суд на седница ќе расправа за законитоста при определувањето притвор за градоначалникот на општина Пустец, Едмонд
Македонија

Синот на Неделковa дo Јово Вангеловски: Правдата е постојана и секој го добива своето

А1он
Синот на судијката Лидија Неделкова, преку социјалните мрежi му се обрати на претседателот на Врховен суд Јово Вангеловски. Давид Неделков го прашува дали од круцијално
Македонија

Вангеловски: Одлуките на Врховен суд мора да се почитуваат

А1он
Претседтелот на Врховниот суд Јово Вангеловски смета дека одлуката на Врховниот суд во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан е исправна и извршна и
Македонија

Јово Вангеловски: Не го укинуваме притворот за Кочан, судот не требало да одреди притвор

А1он
„Ние не го укинуваме притворот за Сеад Кочан, туку ја цениме законитоста на одлуките на пониските судови“, изјави за Дојче веле претседателот на Врховниот суд,
Македонија

Јово Вангеловски не успеа за Кочан и СЈО-врховните судии му рекоа НЕ

А1он
Мнозинството врховни судии не го поддржа рефератот со кој Јово Вангеловски имаше намера да го укине притворот на Сеад Кочан. Иако требаше да се разгледува,
Македонија

Втор обид за Јово Вангеловски да го спаси Сеад Кочан од СЈО

А1он
Врховниот суд, за денеска го закажа продолжението на општата седница на која ќе се разгледуваат двата реферати на првиот човек на највисокиот суд во државата,
Македонија

Поради болест на судиите одложена седницата на Врховниот суд

А1он
Врховниот суд ја одложи седницата на која требаше да се разгледуваат барањата на претседателот на судот, Јово Вангелевски. Од судот информираат дека седницата е одложена
Македонија

Врховен суд: СЈО во реакцијата изнесе доверливи информации

А1он
Специјалното јавно обвинителство со својата вчерашна реакција за барањето на Врховниот суд на Република Македонија објави податоци кои се од доверлив карактер, реагира денеска Судот.