vlada

Македонија

Бесими на конференција “Европските проекти – словенското искуство”

А1он
Заменик Претседателот на Владата задолжен за Европски прашања, д-р Фатмир Бесими денеска оддржа говор на конференцијата “Европските Проекти – Словенското искуство” организирано од Општина Чаир
Македонија

Бесими на конференција „ИПА фондови за Роми“ и „8.Ромски економски форум“

А1он
Конференција „ИПА фондови за Роми“ и „8.Ромски економски форум“ ќе се одржи денеска во организација на Македонскиот центар за меѓународна соработка, општина Шуто Оризари и Ромскиот
Економија

Ставрески: Владата ќе дава стан, дуќан, автомобили за собрани фискални

А1он
Со наградна игра и подигање на јавната свест кај граѓаните Владата ќе ја зајакнува фискализацијата, најави денеска вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески. Со
Економија

Груевски: Oткупот и продажбата на земјоделски производи зголемени за 63,6 отсто

А1он
Премиерот Никола Груевски денеска оцени дека зголемениот обем на откуп и продажба на земјоделски производи покажува оти вложувањето во земјоделството дава резултати. – Oткупот и
Македонија

Владина делегација на бизнис презентации во САД

А1он
Владина делегација предводена од заменик претседателот задолжен за економски прашања Владимир Пешевски од денеска престојува во посета на Соединетите Американски Држави. Во состав на делегацијата
Економија

Владата ќе субвенционира вработување на невработени од социјално ранливи семејства

А1он
Владата на Република Македонија ќе субвенционира вработување на невработени лица, кои потекнуваат од домаќинства корисници на социјална парична помош, информира денеска на прес-конференција портпаролот Александар Ѓорѓиев Целта
Економија

Ставрески: Дел од проектите на СДСМ необмислени, дел веќе реализирани од оваа Влада

А1он
Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески попладнево, со бројки, аргументи и детали прецизно ги отфрли предлозите на СДСМ од социјалната сфера што ги изнесе
Македонија

Пензионерите и следната година бесплатно на бања

А1он
Премиерот Никола Груевски денеска информираше дека и за идната година е предвидено бесплатна бањска рекреација за пензионерите. – Досега околу 20.000 пензионери ја искористија оваа
Економија

Финаниска поддршка од 35 милиони денари за рибарство и аквакултура

А1он
Вкупно 35 милиони денари или околу 600 илјади евра субвенции ќе добијат субјектите кои се занимаваат со рибарство и аквакултура.  Јавниот повик е веќе објавен и ќе трае