viena

Свет

Укината пресудата за поранешниот австриски вицеканцелар Штрахе за случајот корупција

А1он
Судот во Виена ја укина пресудата на поранешниот австриски виц еканцелар Хајнц-Кристијан Штрахе во случајот за корупција. Штрахе беше осуден на 15-месечна условна казна минатата
Свет

Градоначалниците на европски метрополи насамарени, разговарале со лажен Кличко

А1он
Градоначалниците на неколку европски метрополи беа измамени да учествуваат во видео повик со градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко. Градоначалничката на Берлин Франциска Гифи во петокот
Регион

Виенски институт за меѓународни економски студии: На ЕУ и е потребна нова стратегија за Западен Балка

А1он
На Европската унија и е потребна нова стратегија за Западен Балкан, нагласуваат од Виенскиот институт за меѓународни економски студии и Фондацијата Бертелсман. Нивното соопштение е
Свет

Уапсен малолетник со потекло од Македонија, се заканувал дека ќе ја разнесе катедралата во Виена

А1он
Австриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло кој се заканувал со терористички напад во центарот на Виена, пишуваат австриските медиуми. Малолетникот, бидејќи не добил
Свет

„Исламска држава“ презеде одговорност за терористичкиот напад во Виена

А1он
Терористичката „Исламска држава“ (ИД, порано позната како ИСИС) во соопштението на своите канали на Телеграм, презеде одговорност за терористичкиот напад во Виена што се случи
Македонија

Во Челопек осуда на терористичкиот напад во Виена во кој учествуваше момче со потекло од селото

А1он
Веста дека младиот Кујтим Фејзули со потекло од Челопек учествуваше во терористичкиот напад во Виена предизвика вознемиреност во ова тетовско село, со оглед дека речиси
Свет

Македонците во Виена: Затворени сме дома, уште во шок од терористичкиот напад

Габриела Димковиќ-Мишевска
„Затворени сме во домовите, загрижени и во шок по синоќешните терористички напади што ја погодија Виена. Никој не можеше да претпостави дека вакво нешто може
Македонија

Османи на средба со Вуцас по повод немилите настани во Виена

А1он
Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Бујар Османи денес имаше средба со Георг Вуцас, вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Австрија во Република
Македонија

Пендаровски остро го осуди терористичкиот напад во Виена

А1он
Претседателот Стево Пендаровски денеска во телефонски разговор со неговиот австриски колега Александeр Ван дер Белен остро го осуди синоќешниот терористички напад во центарот на Виена
Македонија

Уште две лица по кои трага австриската полиција имале и македонски државјанства

А1он
Австриската полиција го известила македонското МВР дека три лица поврзани со терористичкиот напад во Виена имаат и македонско државјанство. Секторот за меѓународна соработка во МВР