ustaven

Македонија

Уставниот суд нема да ја оценува уставноста и законитоста на одлуката за распуштање на Собранието

А1он
Уставните судии решија да не ги преиспитуваат уставнота и законитоста на одлуката за распуштањето на Собранието. На денешната седница тие велат дека донеле заклучок оти
Македонија

Уставниот суд ќе одлучува дали ќе отвори постапка за одлуката за распуштање на Собранието

А1он
По завршувањето на денешната седница на Уставниот суд на Република Северна Македонија, судиите на работен состанок ќе расправаат по предлогот на судијата Осман Кадриу за
Македонија

Ивановска: Нашето соопштение се однесуваше на судирот на интереси на уставните судии во постапувањето за уредбите за платите

А1он
Претседателката на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) Билјана Ивановска изјави дека соопштението што го објави ДКСК на 29 април не се однесува на
Економија

Ангеловска не ја коментира одлуката на Уставниот суд, но смета дека сите треба да бидат солидарни

А1он
Министерката за финансии Нина Ангеловска не сака да ја коментира одлуката на Уставниот суд за оспорување на уредбата на Владата со која сите именувани лица
Македонија

Уставниот суд не поведе постапка за распуштањето на Парламентот

А1он
Уставниот суд одлучи да не поведе постапка за оценка на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Северна Македонија. Од Уставниот
Македонија

Уставниот суд ја разгледува одлуката за распуштање на Собранието

А1он
Иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Северна Македонија денеска се најде пред Уставните судии, но врз
Македонија

Нема да им биде укината амнестијата на дел обвинетите за 27 април, судот нема да ја оценува уставноста

А1он
Нема да се оценува уставноста на амнестијата со која дел од обвинетите за упадот во Собранието на 27 април се спасија од кривичен прогон. Одлуката
Македонија

Заев: Уставниот суд да постапува согласно одлуката на Законодавно-правната комисија

А1он
Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека Уставниот суд треба да постапува согласно одлуката на собраниската Законодавно-правна комисија , која заклучи оти не е потребно толкување
Македонија

Не помина иницијативата за амнестијата на Чавков пред Уствен

Васко Маглешов
Со шест наспрема три, уставните судии одлучија да не ја прифатат иницијативата на екссиректорот на БЈБ, Митко Чавков, кој го оспори Законот за амнестија од