ursula fon der lajen

Свет

Фон дер Лајен: ЕУ работи на координиран одговор на законот во Хонгконг

А1он
Претседателката на Европската комисија, фон дер Лајен изјави дека е во контакт со меѓународните партнери, со цел да се утврди потенцијален одговор на новиот кинески
Свет

Претседателката на ЕК најави можност за почнување правна постапка против Германија

А1он
Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека правото на ЕУ е надредено на правата на националните држави и дополни дека е
Свет

Фон дер Лајен бара милијарди евра за вакцина против Ковид-19

А1он
Европската унија собира милијарди евра со идеја да овозможи вакцинација против коронавирусот, еден ден да биде на располагање на сите, рече претседателката на Европската комисија,
Свет

Фон дер Лајен: ЕУ обезбедува над 15 милијарди евра за борба против Ковид-19 во трети земји

А1он
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, попладнево најави дека ЕУ ќе обезбеди над 15 милијарди евра за да им помогне на земјите надвор
Свет

Фон дер Лајен: Не смее да има проблем во земјоделскиот сектор во Европа

А1он
Претседателката на Европската комисија, Усрусла фон дер Лајен најави дополнителна помош за европските земјоделци, со цел да им се обезбеди на Европејците пристап до квалитетна
Свет

Лајен предупредува дека дезинформациите за Ковид-19 се опасни по живот

А1он
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска предупреди за зголемениот број лажни вести кои кружат за заразата со Ковид-19. Таа предупреди дека цената
Свет

Фон дер Лајен: Респораторите спасуваат животи, мораме да ги имаме во доволен број

А1он
Претседателката на Европската  комисија Урсула фон дер Лајен  денеска изјави дека со цел да се набават респиратори таа денеска свикала видеоконференциска средба со директорите на
Свет

Фон дер Лајен: Пораст на компјутерскиот криминал во период на пандемија

А1он
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска предупреди за пораст на компјутерскиот криминал, кој ги користи стравувањата од новиот коронавирус за продажба на фалсификувани
Македонија

Урсула фон дер Лејен: Одлични вести за Западниот Балкан и за ЕУ

А1он
Одлуката на Советот за општи работи на ЕУ за почеток на пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија претставува одлични вести за Западниот Балкан и