ukrainska kriza

Свет

Русите не се луди да влегуваат во штетна операција, Американците се бламираат вели чешкиот претседател

А1он
Чешкиот претседател Милош Земан ја обвини ЦИА за „бламажа“ поради најавите за руски напад врз Украина оваа недела и повтори дека верува оти нема да
Свет

ВИДЕО: Русите лажат дека се повлекуваат, испраќаат дополнителни сили тврди американски функционер

А1он
САД не веруваат во руските тврдења за повлекување на војската од украинската граница, напротив се сомневаат дека се испратени дополнителни 7.000 војници вели неименуван висок
Свет

Во НАТО почна седницата на Северноатлантскиот совет посветена на Русија

А1он
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ја отвори сесијата на Северноатлантскиот совет на министрите за одбрана, сесијата е посветена на справувањето со Русија, јави дописничката
Свет

Блинкен: Руското признавање на Доњецк и Луганск ќе наложи цврст одговор од САД

А1он
САД остро го осудија предлогот на рускиот Парламент за признавање на две украински сепаратистички републики, Доњецк и Луганск, како независни. – Таков потег би претставувал
Свет

Кремљ: Анализата на НАТО за повлекувањето на руските трупи има „проблеми“

А1он
Анализата на НАТО за движењето на руските војници во близина на границата со Украина е погрешна, наведува денеска Кремљ, пренесе ДПА. -Постојат проблеми во проценката
Свет

Матвиенко: Русија ќе направи се што е во нејзина моќ да ја спречи војната со Украина

А1он
Русија ќе направи се што е во нејзина моќ за да спречи војна со Украина, изјави претседателката на Горниот дом на рускиот Парламент, Валентина Матвиенко.
Свет

Белорусија: Ниту еден руски војник нема да остане во Белорусија по воените вежби

А1он
Белорусија денеска вети дека сите руски војници распоредени на нејзина територија како дел од големите воени вежби ќе ја напуштат земјата по планираниот крај на
Свет

Мишел: Русија не ја загрозува само Украина, туку и европскиот мир и меѓународен поредок

А1он
Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел на денешната пленарна седница во Стразбур изјави дека Русија со својата политика не го загрозува само интегритетот на Украина,
Свет

Столтенберг: Не е крај на кризата, Русија се уште држи сили на границата со Украина

А1он
Русија не ја запре акумулацијата на војници на границата со Украина, предупредува НАТО, додека Русија тврди дека поголемиот дел од војниците ќе се повлечат по