Општа мобилизација во Луганск и Доњецк

Од:

Лидерот на самопрогласената „Луганска Народна Република“ (ЛНР) Леонид Пашечник денеска потпиша указ за општа мобилизација, јавуваат руските медиуми.

dobivaj vesti na viber

– Донесов одлука да објавам општа мобилизација на територијата на Луганска Народна Република, се наведува во указот на Пашечник.

Претходно, општа мобилизација прогласи и лидерот на самопрогласената „Доњецка Народна Република“ (ДНР), Денис Пушилин.

Пашечник и Пушилин вчера објавија почеток на евакуација на граѓаните кон Ростовската област во Русија, наведувајќи дека претседателот на Украина, Володимир Зеленски наскоро ќе издаде наредба за напад на Донбас.

Сепак, Украина тврди дека не подготвува операција во Донбас.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Блинкен: Не можеме да дозволиме Русија да ја малтретира Украина

Ана Ололовска

САД најавија воена помош за Украина вредна околу милијарда долари

Ана Ололовска

Белата куќа: Борбите во близина на нуклеарната централа Запорожје се опасни

Ана Ололовска

Украина: Русија се заканува дека ќе ја дигне во воздух нуклеарната централа Запорожје

Ана Ололовска

АИ: Жал ни е, но стоиме на изјавата дека Украина ги загрозува цивилите

Ана Ололовска

Финска со рекорден број баратели на азил по руската инвазија врз Украина

А1он