donjeck

Свет

Општа мобилизација во Луганск и Доњецк

А1он
Лидерот на самопрогласената „Луганска Народна Република“ (ЛНР) Леонид Пашечник денеска потпиша указ за општа мобилизација, јавуваат руските медиуми. #BREAKING Ukraine rebel leader announces 'general mobilisation'
Свет

Експлозии во Доњецк: Две одекнале во близина на хотел во кој се наоѓа ОБСЕ

А1он
Три експлозии одекнале во Доњецк, од кои две биле во близина на хотелот во кој се наоѓа мисијата на ОБСЕ. Официјален претставник на самопрогласената „Доњецка
Свет

Победа на актуелните лидери на самопрогласените Доњецк и Луганск

А1он
Според резултатите од 97 отсто од преброените гласови во самопрогласените републики Доњецк и Луганск, актуелните лидери Денис Пушилин и Леонид Пасечник освоија над 60 отсто
Свет

ФОТО: Околу 200.000 луѓе присуствуваа на погребот на Захарченко

А1он
Околу 200.000 луѓе денеска присуствуваа на погребот на лидерот на самопрогласената Доњецка Народна Република (ДНР), Александер Захарченко, кој беше убиен во петокот. На комеморацијата, што
Свет

Сепаратистите во Доњецк прогласија нова држава „Малорусија“

А1он
Претставници на проруските сепаратисти од самопрогласените „Доњецка Народна Република“ и „Луганска Народна Република“ во источна Украина, како и од други украински региони, денеска во Доњецк
Свет

Во Доњецк ранети двајца новинари

А1он
Двајца новинари се ранети во напад на нивниот автомобил со граната кај доњецкиот аеродром, соопшти Министерството за одбрана на самопрогласнета Доњецка Народна Република. Според претставниците
Свет

Проруските сепаратисти влегоа во источниот украински град Дебалцево

А1он
Проруските сепаратисти влегле во источниот украински град Дебалцево, каде сега се борат со украинската армија, која се обидува да ја задржи контролара врз овој стратегиски железнички јазол, пренесоа
Свет

Седуммина украински војници загинаа во последното деноноќие

А1он
Седуммина украински војници загинале, а 23 се повредениво последните 24 часа во судири со проруските сепаратисти во источниот дел на Украина, соопшти украинската армија. – Во