tamara dimovska

Македонија

Поднесена жалба против пресудата за една од обвинетите во случајот со лекувањето на Тамара Димовска

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје поднесе жалба на пресудата на Основниот кривичен суд Скопје против една од обвинетите во случајот со лекувањето на девојчето Тамара Димовска
Видео Македонија

(ВИДЕО) Адвокат во случајот за малата Тамара: Ова е пресврт во судењето, а ќе се докажува и трошењето на донациите наменети за лекување

Кристијан Ландов
Адвокатот Љубомир Михајловски кој е бранител на обвинети во случајот за лекувањето на малата Тамара, по денешното рочиште рече дека се потврдило она што тие
Македонија

Вработен во ФЗО: Мајката на Тамара кажа дека сака да биде медицински азилант, не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Кристијан Ландов
Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување имало, но нејзината мајка, Жаклина
Видео Македонија

ВИДЕО: Пет обвинети не дојдоа на судење за случајот со Тамара

А1он
Поради отсуство на пет од обвинетите, судот го одоложи денешното судење за случајот со смртта на малата Тамара Димовска од Велес. На дененешното рочиште од
Македонија

Поднесено обвинение против 12 лица за „несовесно работење“ за смртта на Тамара Димовска

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот суд Скопје 1 Скопје поднесе Обвинителен предлог против 12 лица за сторено кривично дело – Несовесно работење во службата
Македонија

Протест пред обвинителство: И Тодоров да одговара за смртта на Тамара

А1он
„Група граѓански активисти на пладне протестираа пред зградата на Јавното обвинителство во Скопе поради молкот на оваа институција за одговорните за смртта на малата Тамара.
Македонија

Осомничени повеќе лица за случајот со Тамара Димовска

А1он
По допрен глас, Основното јавно обвинителство – Скопје оформило случај за трагичната смрт на Тамара Димовска од Велес. „Од преземените дејствија произлезе дека како осомничени
Македонија

Хелсиншки: Виновниците за смртта на Тамара Димовска да поднесат одговорност!

А1он
Хелсиншкиот комитет е потресен од веста за смртта на малолетната Тамара Димовска, која неполна година чекаше позитивен одговор од Фондот за здравствено осигурување за да