Осомничени повеќе лица за случајот со Тамара Димовска

Од:

По допрен глас, Основното јавно обвинителство – Скопје оформило случај за трагичната смрт на Тамара Димовска од Велес.

„Од преземените дејствија произлезе дека како осомничени се јавуваат повеќе лица за сторено кривично дело – Несовесно работење во службата од чл. 353 -в од Кривичниот законик. Во својство на осомничени, лицата се повикани да дадат изјави пред надлежниот јавен обвинител. Истрагата продолжува во насока на целосно расветлување на случајот.

По завршување на сослушувањето ќе биде донесена мериторна јавно обвинителска одлука за која јавноста ќе биде навремено известена.“, стои во соопштението на Обвинителството.

Би можело да ве интересира

Притвор за скопјанец, украл неколку мобилни телефони

Ана Ололовска

ЈО: Се преземаат дејствија за расчистување кражба на монитор од бугарскиот Културно-информативен центар во Скопје

Ана Ололовска

Се бара притвор за скопјанец осомничен за два обиди за полов напад и силување

Ана Ололовска

Тетовското обвинителство води истрага за недозволена трговија со марихуана и напад врз полицаец

Ана Ололовска

30 дена притвор добија двајцата вмешани во киднапирањето на внукот на Љубе Бошкоски

Анита Петровска Рајковиќ

Истрага за тешка сообраќајна несреќа кај клучката Стенковец

Ана Ололовска