ВИДЕО: Пет обвинети не дојдоа на судење за случајот со Тамара

Од:

Поради отсуство на пет од обвинетите, судот го одоложи денешното судење за случајот со смртта на малата Тамара Димовска од Велес.

На дененешното рочиште од повиканите 12 обвинети, во судот се појавија само седум. Обвинетите се товарат за несовесно работење во службата.

На почетокот на судењето, адвокатката на дел од обвинетите, Татјана Булоски Попоски, побара од судот да не бидат снимени обвинетите, но судијата, Марин Станески, одлучи дека медиумите имат уредни дозволи од Врховниот суд и и го одби барањето.

Судот ги извести обвинетиете, дека следното рочиште е закажано за 4 јули.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

Поднесена жалба против пресудата за една од обвинетите во случајот со лекувањето на Тамара Димовска

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Адвокат во случајот за малата Тамара: Ова е пресврт во судењето, а ќе се докажува и трошењето на донациите наменети за лекување

Кристијан Ландов

Вработен во ФЗО: Мајката на Тамара кажа дека сака да биде медицински азилант, не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Кристијан Ландов

Поднесено обвинение против 12 лица за „несовесно работење“ за смртта на Тамара Димовска

Наум Локоски

Протест пред обвинителство: И Тодоров да одговара за смртта на Тамара

Ана Ололовска

Осомничени повеќе лица за случајот со Тамара Димовска

Ана Ололовска