strumica

Македонија

Заев: 1.600.913 денари собрани за изградбата на храмот „Успение на Пресвета Богородица“

А1он
1.600.913 денари се собрани од граѓаните и правните субјекти за изградбата на соборниот храм „Успение на Пресвета Богородица“. Градоначалникот на Струмица, Зоран Заев, јавно им
Македонија

Во Струмица се одржа Академија за локална самоуправа

А1он
Денес навршува третиот ден од Академијата за локална самоуправа која, во организација на Прогрес институтот за социјална демократија со поддршка на Фондацијата Фридрих Еберт, се
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Заев им сеат магла на струмичани со проектот за гасификација

А1он
ВМРО-ДПМНЕ во реакција на денешната прес-конференција на струмичкиот градоначалник Зоран посочува дека СДСМ и Заев им сеат магла на струмичани со проектот за гасификација. „Струмичани
Македонија

Струмица од денеска системски гасифицирана

А1он
Градоначалникот на Струмица Зоран Заев денеска објави дека оваа општина од вечер и официјално станува прва во Македонија што ќе биде системски гасифицирана. – Сигурно
Македонија

Во Струмица отворен најголемиот СПА-центар на Балканот

А1он
Во комплесот на хотелот „Сириус“ во Струмица е отворен најголемиот СПА-центар на Балканот, spa&wellness Sirius, објави „Струмицанет“ Објектот има затворен базен, финска сауна, турска бања,
Македонија

Општина Струмица донираше грејни тела на Здружението на слепи лица

А1он
Во рамките на континуираната соработка и поддршка со невладиниот сектор, општината донираше две грејни тела на Здружението на слепи лица во Струмица. Со оваа донација
Македонија

ВИДЕО: Грант од ЕУ за проект од општина Струмица

А1он
Струмица доби уште еден грант од Европската Унија , вреден 336.188 евра за реконструкција, реставрација и конзервација на бедемите на локалитетот „Цареви кули“. Се работи