strateski investicii

Македонија

Функционерските плати, игрите на среќа и стратешките инвестиции пред пратениците

А1он
Собранието на Република Северна Македонија денеска ќе одржи продолжението на 145. седница, на која на дневен ред меѓу другите, се Законот за изменување и дополнување
Економија

Бислимоски: Енергетската заедница треба да се изјасни за државата помош за гасни централи

Орце Костов
Најбитниот филтер во однос на државната помош согласно домашното и европското законодавство ќе го направи Секретаријатот за енергетската заедница затоа што Македонија не е членка
Економија

Бектеши бара да се репреговара една енергетска инвестиција: Не може два или три пати да се дава државна помош на ист инвеститор

Орце Костов
Министерот за економија Крешник Бектеши побара повторно да се преговара една од трите стратешки инвестиции во областа за енергетиката, но не прецизираше за која станува
Економија

Бислимоски: Приватните енергетски инвестиции ќе донесат пониски сметки за парно

Орце Костов
Влезот на стратешките енергетски инвестиции кои утре треба да ги изгласаат пратениците преку неколку предлог закони ќе ја намали енергетската независност на земјата и можно