stip

Македонија

Штипските студенти реагираат на блокадата на буџетот

А1он
Студентскиот парламент на универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип денеска изрази револт поради блокадата на опозицијата за донесување на буџетот за 2013 година. Претседателот Горан Стаменков
Македонија

Штип почнува со одбележувањето на патрониот празник „Свети Никола“

А1он
Општина Штип денеска ги објави имињата на добитниците на признанието „Свети Никола“, патрониот празник на градот. Градоначалникот на Општина Штип, Зоран Алексов на утрешната свечена
Македонија

Штип формира претпријатие за гасификација на индустриските зони и градот

А1он
Во Штип почна постапката за формирање ново јавно претпријатие, кое ќе биде одговорно за гасификација на градот и индустриската зона. Претседателот на Комисијата за урбанизам
Македонија

(ВИДЕО) СДСМ Штип: Приоритетите за 2013-2017 во нашата програма

А1он
„По неколку месеци работа на терен, по завршувањето на проектот “ОТВОРИ ВРАТА ЗА ИДНИНАТА” И информациите што ги добивме од жителите на Општина Штип, решивме заедно со
Македонија

Дали минималната плата овозможува пристоен живот?

А1он
Вчера (22.11.2012 г.) во Штип беше одржана јавна дискусија на тема „Дали минималната плата овозможува пристоен живот“. Јавната дискусија беше организирана од страна на Прогрес –
Економија

Прелиминарно доделени 91 стан за социјално ранливи семејства во Штип

А1он
Во Штип денеска прелиминарно беа доделени 91 стан за семејства кои припаѓаат во групата на социјално ранливите категории. Доделувањето на становите се изврши по електронски
Економија

Прелиминарна електронска распределба на социјални станови во Штип

А1он
Во општина Штип денеска ќе се одржи јавна прелиминарна електронска распределба на 91 социјален стан, изградени согласно Програмата за изградба и одржување станови на Владата
Македонија

ФОТО: За функционерите на ДПМНЕ законите не важат

А1он
Возилото на штипскиот градоначалник Зоранчо Алексов и службеното возило на ЈП „Исар“ беа паркирани на место означено како паркиралиште ЕДИНСТВЕНО за возила на МВР. Да
Македонија

Почна Пастрмалијадата во Штип

А1он
Синоќа на плоштадот „Слобода“ во Штип започна манифестацијата „Пастрмалијада“. На плоштадот се поставени 30-ина штандови на кои штипските ресторани и кафеани служат пастрмалии по цена