Штип изготвува нов Генерален урбанистички план

Од:

Штипското претпријатие „Штип проект“ во наредните седум месеци ќе работи на изготовка на новиот Генерален урбанистички план (ГУП).

Директорот на ЈП „Штип проект“, Александар Шумански вели дека на изработката на новиот ГУП ќе работат 15 експерти од различни области, кои треба да ги дадат насоките за развој на градот за наредните 10 години.

– Морам да кажам дека новиот Генерален урбанистички план е проширен и зафаќа површина од 2.300 хектари. Во него ќе имаме нови сообраќајни решенија за градот, а исто така и насоки каде треба да се шири градот во делот на инфраструктурата и изградбата на нови станбени објекти, изјави Шумански.

Забележа дека со изготовката на овој значаен документ на општината ќе и се овозможи побрзо и полесно да одговари на барањата на инвеститорите, кои сакаат да градат.
Општина Штип во изготовката на новиот ГУП ќе инвестира околу 70.000 евра.

Би можело да ве интересира

Амбасадорот на Италија Андреа Силвестри во посета на Штип

А1он

Фатен разбојникот кој крадеше златен накит на штипјанки

А1он

Приведен разбојник од Штип

Ана Ололовска

Приведени двајца дилери во Штип

А1он

Штипскиот регион еден од најатрактивните за инвестиции

А1он

Филтер станицата во Штип, спој на словенечка технологија и јапонска иновативност

А1он

Leave a Comment

fourteen + 11 =