spc

Регион

Хакери го нападнаа сајтот на Српската православна црква

А1он
Информативната служба на Српската православна црква соопшти дека официјалната страна од сабота е под непрекидни, хакерски напади. Максималната брзина на нападите достигна 46 Гбпс или
Македонија

СПЦ: Никакво писмо од Скопје нема стигнато во Патријаршијата во Белград

А1он
„Разни и често противречни вести за возможностите во однос на изнаоѓањето решение за црковниот раскол во Република Македонија во последно време се шират низ медиумскиот
Македонија

Соборот на СПЦ ќе расправа за продолжување на дијалогот со МПЦ

А1он
Владиците на Српската православна црква на Светиот архиерејски собор што денеска почнува во Студеница, а продолжува утре во Белград, треба да расправааат и за евентуалното
Македонија

Српскиот патријарх Иринеј побара слобода за Вранишковски

А1он
Српскиот патријарх г.г. Иринеј, во најновата Божикна посланица, се осврна на државниот прогон кој се спроведува против Архиепископот охридски г.г. Јован и Православната Охридска Архиепископија.
Македонија

Портпаролот на СПЦ Иринеј демантира дека МПЦ била спомната на прославата во Ниш

А1он
Портпаролот на Српската православна црква епископот бачки Иринеј денеска демантира дека на прославата на 1700 години од Миланскиот едикт во Ниш, Македонската православна црква била
Регион

Поглаварот Михаило: Власта да одлучи дали е со СПЦ или ЦПЦ

А1он
Поглаварот на Црногорската православна црква (ЦПЦ) Михаило денеска побара од црногорските власти да се изјаснат дали се со Српската православна црква (СПЦ) или со ЦПЦ. Црногорскиот премиер
Македонија

За патријархот Вартоломеј МПЦ е парацрква

А1он
Тешки и навредливи квалификации од вселенскиот патријарх Вартоломеј за Македонската православна црква – Охридска архиепископија. За него МПЦ е нехристијанска и парацрковна организација. Тоа патријархот
Регион

Иринеј: СПЦ е против одржување на „Парада на гордоста“ во Белград

А1он
Српскиот патријарх Иринеј изјави дека Српската православна црква е против одржувањето на „Парадата на гордоста“ во Белград, како и дека црквата и државата треба да
Регион

Контроверзниот српски владика Пахомие добива и до 2.000 евра месечна плата

А1он
Платата на српскиот владика Пахомие, кој раководи со епархијата на Српската православна црква во Врање, месечно изнесувала 210.000 српски динари (околу 2.000 евра) и била
Регион

СПЦ: Патријархот Иринеј не го критикуваше државното раководство на Србија

А1он
Кабинетот на српскиот патријарх Иринеј ја демантираше информацијата објавена во некои медиуми дека патријархот во разговор со поглаварот на Руската правиславна црква, Кирил го критикувал државното раководство