spc

Регион

„Блиц“: Артемије за милион евра ги преплатил работите на црквите и манастирите во Косово

А1он
Рашко-призренската епархија, во времето додека со неа управуваше пензионираниот владика Артемије, ги преплатила градежните работи на повеќе цркви и манастири на Косово за повеќе од милион евра.
Регион

„Блиц“: Владика од СПЦ позајмува пари на свештеници, но наплаќа и камата

А1он
Банатскиот владика Никанор наплатува камата на пари што свештеници ги добиваат од црковниот Фонд за солидарност, објави „Блиц“. Договорот за кредит-заем во кој весникот имал увид, се
Регион

СПЦ бара ослободување на Јован Вранишковски

А1он
Преку соопштение за јавноста, Светиот Архиерејски Собор на Српската Православна Црква, како што велат, повторно ја потсетуваат домашната и светска јавност на страдањата на Архиепископот
Регион

ФОТО: Качавенда на наследникот ќе му остави „царство“

А1он
Разрешениот владиката Василије Качавенда на својот наследник во Владичанскиот дворец, во Бијелина, ќе му остави позлатен мебел, колекција од слики од најпознати српски автори и
Регион

Србија: Владиката Качавенда е разрешен од сите должности

А1он
Српскиот владика Василие Качавенда е разрешен од сите должности. Оваа одлука ја донесе Синодот, кој го пензионира Качавенда уште пред еден месец. Ваквата одлука на
Регион

СПЦ бара помош од Србија и Европа за ослободување на Јован Вранишковски

А1он
Соборот на Српската православна црква апелира до власта во Србија и демократските институции во Европа да му помогнат на охридскиот архиепископ Јован Вранишковски да излезе
Видео Регион

Објавено ново видео: Владиката Качавенда се бакнува со малолетник

А1он
Српските медиуми дојдода до нова необјавена снимка на која јасно се гледа владиката Василије Качавенда како се бакнува и милува со А.Р. кој во времето
Регион

СПЦ со поддршка за Србите во Косово кои се против договорот со Приштина

А1он
СПЦ и патријархот Иринеј објавија дека се „сто отсто со српскиот народ на Косово и Метохија“ кои го отфрлија договорот за нормализирање на односите меѓу Белград и