spc

Регион

СПЦ: Со договорот Србија ја предава својата вековна традиција

А1он
Синодот на Српската православна црква (СПЦ) денеска оцени дека бриселскиот договор за Косово е „предавство на сопствената вековна и најважна територија“ и посредно и премолчено, но сепак
Македонија

Српскиот патријарх Иринеј прифати разговори со МПЦ

А1он
Српскиот патријарх Иринеј изјави дека Српската православна црква прифаќа разговори со Македонската православна црква, но по канонските принципи и во согласност со порнешните меѓусебни договори.
Регион

„Упатени се остри зборови, но не очекувам никакви последици“

А1он
Во изминатите неколку денови се слушнаа остри тонови во СПЦ по повод автокефалноста на Македонската православна црква. Владиката бачки Иринеј оцени дека изјавата на епископот
Регион

Иринеј против автокефалноста на МПЦ

А1он
Епископот Иринеј го критикуваше епископот Лаврентиј поради изјавите дека СПЦ треба да и даде автокефалност на непризнаената Македонска православна црква. „Принуден сум да му се
Македонија

(ВИДЕО) Тимотеј: За ослободување на Вранишковски, вреди да се прифати предлогот на Николиќ

А1он
Кога јас би се прашувал, за едно ослободување на еден човек вреди да се прифати предлогот на српскиот претседател Николиќ, но јас неможам ниту да
Македонија

Тимотеј: Повикот на Николиќ е позитивен, но барањето за ослободување на Вранишковски е државно прашање

А1он
Портпаролот на Македонската Православна Црква Владиката Тимотеј , во изјава за агенцијата„Бета“, ја поздрави поканата на претседателот на Србија, Томислав Николиќ за разговорите и решавањето