sovet na bezbednost

Свет

Москва: Отфрлањето на руската резолуција во Советот на безбедност на ОН е цинизам на Западот

А1он
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова го оцени како цинизам на Западот неусвојувањето на руската резолуција за хуманитарната ситуација во Украина во
Свет

Советот за безбедност на ОН денеска ќе расправа за влошената хуманитарна ситуација во Украина

А1он
Советот за безбедност на Обединетите нации денеска ќе одржи седница на која ќе разговара за влошувањето на хуманитарната ситуација во Украина, дознаваат британските медиуми од
Свет

Итна седница на Советот за безбедност на ОН по нападот врз нуклеарната централа во Украина

А1он
Советот за безбедност на Обединети нации денеска ќе одржи итна седница по повод синоќешниот напад на нуклеарната централа во Украина од страна на руските сили.
Свет

Со минута молчење почна специјалната вонредна седница на Генералното собрание на ОН посветена на Украина

А1он
Генералното собрание на Обединети нации со едноминутно молчење за Украина ја отвори специјална вонредна седница на која ќе се дебатира за тоа дали да се
Свет

Советот за безбедност на ОН ја почна седницата за Украина

А1он
Советот за безбедност на Обединетите нации вечерва ја почна седницата на која се гласа за нацрт-резолуција со која се осудува Русија за инвазијата врз Украина
Македонија

Одржана седница на Советот за безбедност по повод руската агресија врз Украина

А1он
Во Кабинетот на претседателот се одржа 15. седница на Советот за безбедност на која се разговараше за безбедносната состојба во земјава и регионот поврзана со
Свет

Украина официјално бара седница на Советот на безбедност на ОН поради резолуцијата на Думата

А1он
Украина официјално побара од Советот за безбедност на ОН да ја разгледа резолуцијата на рускиот Парламент за признавање на самопрогласените републики во источна Украина, изјави
Регион

Грција обезбеди 97 писмени заложби за поддршка на кандидатурата за непостојана членка на Советот за безбедност на ОН

А1он
Над 50 отсто од земјите членки на Обединетите нации ја поддржуваат грчката кандидатура за позицијата непостојан член на Советот за безбедност на ОН во 2025-26
Македонија

Пендаровски: Ги поздравуваме дипломатските напори кои се одвиваат на различни нивоа

А1он
Претседателот Стево Пендаровски по денешната седница на Советот на безбедност, изјави дека безбедносната состојба во земјата е стабилна и засега нема индиции кои би укажувале
Свет

Русија и САД разменија остри реплики на состанок на СБ на ОН за Украина

А1он
Русија и САД денеска остро се спротивставија на состанокот во Советот за безбедност на ОН свикан поради украинската криза во време кога западните земји ги