Претседателот Пендаровски за утре закажа седница на Советот за безбедност

Од:

Советот за безбедност на Република Северна Македонија утре од 12 часот ќе одржи седница во кабинетот на претседателот Стево Пендаровски.

На седницата Советот се очекува да расправа и донесе одлука за продолжување на вонредната состојба во земјата за справување со пандемијата на Ковид-19, откако вчера Владата на 41. седница реши да достави заклучок до претседателот дека е потребна вонредна состојба за успешно справување со кризата.

На седницата, како што соопшти кабиентот на шефот на државата, покрај постојаните членови на Советот, на покана на претседателот Пендаровски, ќе присуствуваат и вицепремиерот задолжен за европски прашања и национален координатор за странска помош, Бујар Османи, и министерот за здравство, Венко Филипче.

По завршувањето на седницата, претседателот Пендаровски ќе даде изјава за јавноста, која ќе биде пренесувана на фејсбук-страницата на претседателот и на неговиот јутјуб-канал.

Би можело да ве интересира

Пендаровски со својот правен тим ќе ги разгледува измените на законите за коридорите 8 и 10д пред да ги потпише указите

Ковид-19 од денес е обична заразна болест, укинати и последните мерки за носење маски

Орце Костов

Пендаровски: Македонскиот јазик е заштитникот на нашиот идентитет, сегашност и иднина, коренот на нашето битие

Пендаровски: Немањето претседател на Судскиот совет фрла темна дамка врз целото демократско досие на државата

Пендаровски на крунисувањето на британскиот крал Чарлс во Лондон

Пендаровски: За потпишување укази не примам совети, пакетот закони за коридорите ќе го разгледам со мојот правен тим