salvador

Свет

Трамп најави укинување на помошта за Гватемала, Хондурас и Салвадор поради мигрантите

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти денеска дека Вашингтон значително ја намалува помошта за три централноамерикански држави поради караванот мигранти кој се движи кон јужната граница
Свет

Трамп: Го реков тоа што многумина го мислат, а не смеат да го кажат

А1он
Извор од Белата куќа тврди дека американскиот претседател Доналд Трамп во врска со неговата навредлива изјава за африканските и некои централноамерикански држави, оценил дека „едноставно
Свет

Поранешниот претседател на Салвадор Маурисио Фунес обвинет за корупција

А1он
Судот во Сан Салвадор прифати да ја разгледа граѓанската тужба против поранешниот претседател Маурисио Фунес, неговата сопруга и еден од синовете, обвинети за незаконсјо богатење,
Свет

Драстично зголемен бројот на убиства во Салвадор

А1он
Бројот на убиства во централноамериканската држава Салвадор значително е зголемен во текот на оваа година, покажуваат податоците на салвадорскиот Институт за судска медицина. Од јануари