salvador

Свет

Салвадор погоден од земјотрес со интензитет од 5,5 степени по Рихтер

А1он
Земјотрес со интензитет од 5,5 степени според Рихтеровата скала го погоди брегот на Салвадор, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Претседателот на Салвадор, Најиб Букеле на Твитер
Економија

Биткоинот стана официјална валута во Салвадор

А1он
Пркосејќи на предупредувањата на големите економии и финансиски регулатори, но и несогласувањето на мнозинството население на таа централноамериканска земја, Салвадор стана првата земја во светот
Свет

Во здружена полициска акција во Централна Америка уапсени над 700 криминалци

А1он
Полициите на Салвадор, Гватемала и Хондурас, со помош на американските безбедносни служби, уапсија повеќе од 700 членови на меѓународни криминални организации, главно членови на двата
Свет

Венецуела ги протера дипломатите на Салвадор

А1он
Министерството за надворешни работи на Венецуела соопшти денеска дека ќе ги протера од земјата дипломатите на Салвадор, бидејќи таа централноамериканска држава решила да ги протера
Свет

Поранешниот претседател на Салвадор осуден на две години затвор поради поткуп

А1он
Поранешниот претседател на Салвадор, Антонио Сака е осуден на две години затвор поради давање поткуп, соопшти канцеларијата на јавниот обвинител во земјата. Педесет и четири