gvatemala

Свет

Гватемалската полиција ги враќа мигрантите од Хондурас кои се на пат за САД

А1он
Гватемалската полиција и војници вчера успеаја да разбијат една група од неколку стотици мигранти од Хондурас, кои две ноќи беа заглавени пред блокада на еден
Свет

Во здружена полициска акција во Централна Америка уапсени над 700 криминалци

А1он
Полициите на Салвадор, Гватемала и Хондурас, со помош на американските безбедносни служби, уапсија повеќе од 700 членови на меѓународни криминални организации, главно членови на двата
Свет

Гватемала побара помош однадвор за почеток на широк внатрешен политички дијалог

А1он
Владата на Гватемала соопшти дека по масовните протести во врска со нацрт-буџетот за 2021 година, побарала помош од Организацијата на американските држави (ОАС) за да
Свет

ВИДЕО: Демонстрантите во Гватемала го запалија Конгресот

А1он
Стотици антивладини демонстранти во Гватемала влегоа, го вандализираа и запалија делови од објектот на Конгресот пред да бидат растерани од полицијата. Во моmеnтот на инцидентот
Свет

Во Гватемала расте бројот на заразени лица со Ковид-19

А1он
Поголемиот број од 240 вработени лица во Националната лабораторија на Гватемала се позитивни на новиот коронавирус, изјави гватемалскиот претседател Алехандро Џаматеј. Тој додаде дека и
Свет

Претседателот на Гватемала ќе работи од дома за да се заштити од коронавирусот

А1он
Претседателот на Гватемала, Александро Џаматеи е во самоизолација и ќе работи од дома, откако најмалку 18 лица вработени во неговата резиденција, се позитивни на тестот
Свет

Во Гватемала покрената истрага поради експлоатација на детски труд

А1он
Владата на Гватемала покрена истрага за наводите дека деца работат на десетина плантажи за кафе, најави шефот на државата Алехандро Џиматеи. Истрагата беше најавена откако