gvatemala

Свет

Гватемала осуди поранешни војници на 30 години затвор поради силување домородни жени

А1он
Највисокиот суд во Гватемала осуди петмина поранешни членови на паравоена организација на 30 години затвор поради силување на десетици домородни жени од Маите, за време
Свет

Претседателот на Гватемала воведе вонредна состојба на северот од земјата по насилните протести против рудниците за никел

А1он
Претседателот на Гватемала, Алехандро Џиаматеи, денеска воведе вонредна состојба во покраината Изабал, по двонеделните протести против рудниците за никел и судирите меѓу демонстрантите и полицијата.
Свет

Седуммина загинати во бунт во затвор во Гватемала

А1он
Најмалку седум лица загинаа во затвор во Гватемала, соопшти Министерството за правда, пренесе ДПА. Окружното обвинителство од Куецалтананго го изведе увидот на местото на трагедијата,
Свет

Мексико ја затега безбедноста на границата со Гватемала

А1он
Мексико воведе нови мерки за спречување на нелегалното преминување на јужната граница со Гватемала. Тие вклучуваат распоредување на воена полиција и употреба на беспилотни летала
Свет

ВИДЕО: Втора ерупција за три дена на вулканот Пакаја во Гватамела

А1он
Вулканот Пакаја во Гватемала вчера еруптира по вторпат во последните три дена, јави ДПА. Силните експлозии во вулканот се регистрирани на околу 50 километри јужно
Свет

Гватемалската полиција ги враќа мигрантите од Хондурас кои се на пат за САД

А1он
Гватемалската полиција и војници вчера успеаја да разбијат една група од неколку стотици мигранти од Хондурас, кои две ноќи беа заглавени пред блокада на еден
Свет

Во здружена полициска акција во Централна Америка уапсени над 700 криминалци

А1он
Полициите на Салвадор, Гватемала и Хондурас, со помош на американските безбедносни служби, уапсија повеќе од 700 членови на меѓународни криминални организации, главно членови на двата