salvador

Свет

Салвадорскиот Врховен суд ги прогласи уличните банди за терористички групи

А1он
Врховниот суд на Салвадор ги прогласи уличните банди во земјата за терористички групи. Судот соопшти дека познатата улична банда Марасалватруча (МС-13) и секоја друга група,
Свет

Предупредување за цунами во Салвадор, Хондурас и Никарагва по силниот земјотрес

А1он
Предупредување за „опасни бранови цунами“ во Салвадор, Хондурас и Никарагва беше издадено по земјотресот со интензитет од 7,4 степени според Рихтер во близина на Салвадор.
Свет

Поранешниот бунтовнички лидер Санчес Серен победи на претседателските избори во Салвадор

А1он
Поранешен командант на левичарските салвадорски бунтовници Санчес Серен (69) победи на претседателските избори во Ел Салвадор, што се одржаа во неделата, покажуваат денеска објавените официјални
Свет

Прогласувањето победник на изборите во Салвадор ќе се одложи до пребројување на сите гласови

А1он
Прогласувањето на победникот во вториот круг од претседателските избори во Салвадор се одложува до целосното пребројување на гласовите заради исклучително тесниот резултат меѓу двајцата кандидати,