nikaragva

Свет

Бајден им забрани на претседателот на Никарагва и неговите министри да влезат во САД

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден денеска им забрани на претседателот на Никарагва, Даниел Ортега, неговата сопруга и потпретседател Росарио Муриљо, како и на голем број министри
Свет

ЕУ го осуди автократскиот режим во Никарагва по претседателските избори

А1он
Претседателските избори во Никарагва се одржаа „без демократски гаранции“ и ја ставаат земјата на чекор до „автократски режим“, изјави високиот претставник на ЕУ Жозеп Борел
Свет

Ортега обезбеди реизбор за четврти мандат на изборите во Никарагва

А1он
Претседателот на Никарагва, Даниел Ортега обезбеди реизбор за четврти петгодишен мандат на изборите, кои Вашингтон ги опиша како „комедија“. Избирачките места се затворија синоќа во
Свет

Домашен притвор за претседателската кандидатка во Никарагва, Кристијана Шаморо

А1он
Министерството за правда на Никарагва вчера издаде потерница по истакнатата опозиционерка, Кристиана Шаморо, само еден ден откако таа кажа дека ќе се кандидира за претседател
Свет

Владата на Никарагва отвори истрага против потенцијалната опозициска претседателска кандидатка Кристијана Шамаро за перење пари

А1он
Владата на Никарагва вчера соопшти дека отворила истрага за перење пари против опозициската потенцијалната претседателска кандидатка Кристијана Шаморо, шест месеци пред новите избори, јави ДПА.
Свет

Никарагва ослободи 2.800 затвореници, негира поврзаност со Ковид-19

А1он
Повеќе од 2.800 затвореници во Никарагва вчера беа привремено ослободени, а причината е прославата на Денот на мајката, соопштија официјални претставници. Овој потег се случи
Свет

Лидерите на Бразил, Мексико и Никарагва ја минимизираат опасноста од коронавирусот

А1он
Во момент кога лидерите на речиси сите земји во светот грчевито се борат да ја совладаат или намалат заканата од пандемијата на коронавирусот, претседателите на