vulkan

Свет

(ВИДЕО) Исланд се подготвува за ерупција на вулканот Фаградалсфјал, последиците ќе бидат опасни и за Европа

А1он
Исланд се подготвува за ерупција на вулканот Фаградалсфјал во наредните денови. Зошто се случува ова и кои би можеле да бидат последиците? Ерупцијата може првенствено
Свет

Прогласена опасност: Регистрирани 900 земјотреси, се очекува ерупција на вулканот

А1он
Околу 900 земјотреси денеска го погодија јужниот дел на Исланд, а земјата се подготвува за можна вулканска ерупција. Речиси 4.000 луѓе беа евакуирани во текот
Свет

Вулканската ерупција може да го уништи градот Гриндавик во близина на Рејкјавик

А1он
Експертите изразија стравување дека вулканска ерупција, која се очекува наскоро, може да го уништи градот Гриндавик во близина на Рејкјавик. Околу 4.000 луѓе живеат во
Свет

Еруптира вулкан на Филипините: Училиштата затворени, издадено предупредување за авиони

А1он
Еден од најактивните вулкани во близина на главниот град на Филипини, Манила, почна да исфрла сулфур диоксид и вулкански смог, поради што властите денеска одлучија
Свет

(ВИДЕО) Вулканот Килауеа еруптираше на Хаваи: Се појавија пукнатини во основата на кратерот

А1он
Ерупцијата на вулканот Килауеа на Хаваите продолжи, а геолозите од опсерваторијата за хавајски вулкани не можат да го предвидат крајот на ерупцијата. Вулканот Килауеа, еден
Свет

Наставата е откажана во училиштата во Мексико поради активноста на вулканот Попокатепетл

А1он
Властите во Мексико ја откажаа наставата во училиштата за повеќе од 100.000 ученици во неколку градови лоцирани во близина на вулканот Попокатепетл, чија активност е
Свет

(ВИДЕО) Еруптираше голем вулкан во Русија: облакот од пепел се прошири на повеќе од 70 километри

А1он
Вулканот Шивелуч на полуостровот Камчатка на далечниот исток на Русија еруптираше рано во вторникот, исфрлајќи облак од пепел висок 10 километри, што претставува зголемена закана
Свет

Ерупција на подводен вулкан кај остров во Пацификот

А1он
Подводниот вулкан Ист Епи, кај островот Вануату во Пацификот, еруптираше исфрлајќи пепел во височина до 100 метри. Воспоставен е безбедносен периметар од 10 километри околу