honduras

Свет

Уличните банди стојат зад бунтот во затворот и масовното убиство во Хондурас

А1он
Најмалку 41 лице загина во вторникот во бунт во женски затвор северозападно од главниот град на Хондурас, Тегусигалпа, соопшти полицијата, обвинувајќи ги уличните банди за
Свет

Најмалку 41 лице загина во бунт во женски затвор во Хондурас

А1он
Најмалку 41 лице загина во вторникот во бунт во женски затвор северозападно од главниот град на Хондурас Тегусигалпа, соопшти полицијата. Повеќето од жртвите се изгорени
Свет

Хондурас ги прекина врските со Тајван и отвори амбасада во Кина

А1он
Хондурас денеска отвори амбасада во Кина, објавија кинеските државни медиуми. Амбасадата во Пекинг ја отворија министрите за надворешни работи на двете земји, јави државната телевизија
Свет

Хондурас поради проблеми со бандите суспендираше некои уставни права

А1он
Ввладата на Хондурас вчера објави дека ќе суспендира некои уставни права во областите на двата најголеми града контролирани од криминални групи. Правата ќе бидат суспендирани
Свет

Силен земјотрес го погоди Хондурас

А1он
Земјотрес денеска погоди некои делови на Хондурас, јавија локалните медиуми. Постојаната комисија за вонредни ситуации на земјата ја оцени прелиминарната јачина на земјотресот од 5,9
Свет

ВИДЕО: Во Хондурас уапсена шефица на картел за која САД нудеа пет милиони долари

А1он
Властите во Хондурас ја уапсија Херлинда Бобадила, шефица на картелот Монтес, по барање за нејзина екстрадиција, како и на нејзините синови, од страна на САД,
Свет

Поранешниот претседател на Хондурас пред Судот во Њујорк треба да се изјасни по обвинувањата за трговија со дрога и оружје

А1он
Поранешниот претседател на Хондурас, Хуан Орландо Хернандез, се очекува денеска пред Федералниот суд на Менхетен да се изјасни за невин по обвиненијата за трговија со
Свет

ВИДЕО: По барање на САД, уапсен поранешниот претседател на Хондурас

А1он
Поранешниот претседател на Хондурас, Хуан Орландо Хернандез, беше изнесен од својот дом со лисици на рацете, откако локалната полиција го уапси по барање на САД,
Свет

Си-Ен-Ен: САД побараа од Хондурас екстрадиција на поранешниот претседател Хуан Орландо Хернандез

А1он
Соединетите Американски Држави побараа од Хондурас да го екстрадира поранешниот претседател Хуан Орландо Хернандез, јави Си-Ен-Ен. САД го бара поранешниот претседател во врска со обвинувања
Свет

ВИДЕО: Голема тепачка на церемонијата на полагање заклетва во Конгресот во Хондурас

А1он
На церемонијата на полагање заклетва на Хорхе Каликс, новиот привремен претседател на Конгресот во Хондурас, во петокот изби тепачка во конгресните сали. Додека Каликс положуваше