haiti

Свет

Хаити ги доби првите пратки вакцини против колера од СЗО

А1он
На Хаити доставени се повеќе од еден милион дози орални вакцини против кÐ �лера, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО). Меѓународната координативна група на СЗО
Свет

Банди го зазедоа Хаити: Силуваат жени, мачат мажи со стопена пластика, убиваат деца

А1он
Во Порт-о-Пренс не можете да ги видите границите, но мора да знаете каде се тие. Вашиот живот може да зависи од тоа. Ривалските банди го
Свет

Гутереш: ОН под итно треба да распореди меѓународни специјализирани воени сили на Хаити

А1он
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш побара од Советот за безбедност на ОН итно да го разгледа барањето на Хаити за распоредување на меѓународни специјализирани
Свет

Хаити бара меѓународни сили поради проблемот со насилството

А1он
Владата на Хаити одлучи да побара помош од меѓународните трупи откако банди и демонстранти ја парализираа државата. Премиерот на Хаити, Ариел Анри апелираше до меѓународните
Свет

ОН го осудуваат зголемувањето на бројот на жртвите и кршењето на основните човекови права на Хаити

А1он
Канцеларијата на ОН за човекови права изрази загриженост поради растечкото насилство во главниот град на Хаити, велејќи дека 99 лица се убиени во неодамнешните борби
Свет

ВИДЕО: Во експлозија на цистерна со гориво загинаа над 75 лица на Хаити

А1он
Повеќе од 75 лица загинаа при експлозија на цистерна со гориво на Хаити, изјави претставникот на Министерството за здравство на таа земја, Лоре Адриен. Претходно
Свет

Повеќе од 50 загинати во експлозија на цистерна на Хаити

А1он
Најмалку 50 луѓе загинаа при денешната експлозија на цистерна со бензин во Кап-Хаитиен, изјави заменик-градоначалникот Патрик Алмонор. Тој додаде дека на местото на несреќата видел