obse skopje

Македонија

Османи: Русија, а не западните демократии е причина за проблемите и нестабилноста на регионот

А1он
Руската Федерација е причина за проблемите и нестабилноста на регионот, a единственото решение за сите маки на овој регион е членството во ЕУ и НАТО.
Македонија

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ, постигнат договор за фукционалноста на организацијата

А1он
Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ поради воената агресија врз Украина, порача постојаниот претставник на САД во ОБСЕ, амбасадорот Мајкл Карпентер говорејќи на денешната
Македонија

Лавров за Бугарија: Луѓето во Македонија имаат право да бидат еднакви со сите во Европа, имам топли чуства за вас

Орце Костов
Запрашан за односите помеѓу Бугарија и Македонија и барањето на источниот сосед да го измениме Уставот за да ги продолжиме преговорите со ЕУ, шефот на
Македонија

Лавров за изолирањето на Русија во ОБСЕ: Јас сум тука во Скопје, а Блинкен избега како кукавица

Орце Костов
Пред средбата имаше информации дека Русија е изолирана во ОБСЕ, но министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров рече дека тој пристигнал, но другите
Македонија

Украинскиот амбасадор во ОБСЕ: Не можеме да ја градиме иднината на ОБСЕ, со земја која ја киднапира нашата иднина

А1он
Украинскиот амбасадор во ОБСЕ, Евгениј Цимбаљук во обраќањето на 30. Министерски самит на ОБСЕ во Скопје, изрази благодарност до сите земји за поддршката на Украина
Македонија

Дачиќ: Да не ни се држат лекции, три четвртини од земјите во ЕУ сега не би го поминале тестот

А1он
Замолувам да не ни се држат лекции од страна, бидејќи сите земји членки на Европската Унија сега да треба да поминат низ она што поминуваме
Македонија

Поради генерална проба за Министерскиот совет на ОБСЕ, утре посебен сообраќаен режим во Скопје

А1он
Министерството за внатрешни работи информира дека утре од девет до 12 часот, поради одржување на генерална проба во врска со 30-тиот Министерски совет на Организацијата