nuklearki

Економија

Германската влада постигна договор за продолжување на работата на нуклеарните централи до пролет

А1он
Германската влада постигна договор за продолжување на работата на преостанатите три германски нуклеарни централи до средината на април следната година, се наведува во соопштението испратено
Свет

Австралија и Аргентина најдобро би се справиле со последиците од хипотетичка нуклеарна војна

А1он
Научниците од Универзитетот Рутгерс во американската сојузна држава Њу Џерси спроведоа истражувања коишто покажаа дека Австралија и Аргентина, во случај на хипотетичка нуклеарна војна и
Видео СКЕН

Скен : Ќе ѕвечат нуклеарки во Европа – ни тропа ли трета светска војна на врата?

Анита Петровска Рајковиќ
Нема греење, нема гас, нема храна, криза е – но за оружје има пари. Нова студена војна ни тропа на врата. НАТО во Мадрид донесе
Свет

Франција со план за изградба на шест нуклеарки

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон сака да објави пред Божиќ изградба на шест нови нуклеарни реактори ЕПР на француско тло, објави „Фигаро“. Шест месеци пред претседателските
Свет

Доаѓа ли крајот на атомската енергетика?

А1он
Дојче Веле, Бон Во моментов во 32 земји во светот има 413 нуклеарни реактори, но, според извештајот на Светската нуклеарна индустрија, во 2019 година нуклеарната
Свет

Властите на нордиски држави соопштија за зголемено ниво на радиоактивност во северна Европа

А1он
Властите на нордиски држави објавија дека регистрирале зголемено ниво на радиоактивност во северна Европа овој месец, а холандските власти соопштија дека изворот може да биде
Свет

ОАЕ дозволија да почне со работа првата нуклеарна централа во арапскиот свет

А1он
Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) дадоа зелено светло за почеток на работата на нуклеарната електрана Барака, прва во арапскиот свет, соопшти денеска постојаниот претставник на ОАЕ
Свет

Половина век од најстариот нуклеарен реактор во Европа

А1он
ХИНА Најстариот активен нуклеарен реактор во Европа, швајцарскиот Безно, следната недела полни 50 години, а активистите сметаат дека тоа е предолг животен век и бараат
Свет

Различни информации за нуклеарните разговори меѓу САД и Северна Кореја

А1он
Откако севернокорејскиот преговарач објави дека се прекинати нуклеарните преговори на работно ниво меѓу Северна Кореја и САД во Стокхолм, Стејт департментот соопшти дека двете делегации