nsdp

Македонија

Петковски: Промената на постоечкиот изборен модел претставува демократска трансформација на политичкиот систем

А1он
Претседателот на НСДП Тито Петковски и генералниот секретар Кристијан Трјковски вчера во Штип присуствуваа на регионална средба со општинските организации на партијата од третата изборна
Македонија

НСДП: Предвремените парламентарни избори да се одржат во јуни 2020, по завршувањето на мајскиот самит на ЕУ

А1он
Во пресрет на денешната лидерска средба кај Претседателот на Република Северна Македонија, на која како што велат од НСДП, партијата не била поканета да партиципира
Македонија

НСДП: Потребно е да се демонстрира политичка волја за правниот систем да се постави на цврсти решенија

А1он
„Во однос на тековните преговири помеѓу политичките партии од владејачкото мнозинство и опозицијата поврзани со Предлог-законот за јавното обвинителство, НСДП смета дека се наоаѓаме во
Македонија

Приведен поранешниот пратеник Љубомир Јосифовски

А1он
Поранешниот пратеник од Нова содицијалдемократска партија (НСДП) Љубомир Јосифовски упаднал во компјутерскиот систем на Централниот регистар, неовластено ги користел броевите за нарачки на производи и
Македонија

НСДП: Со изборот на Пендаровски ќе имаме претседател кој ќе не обединува, кој ќе поттикнува заедништво

А1он
„Повеќе од потребно е во овие историски моменти да имаме претседател на државата кој ќе ги штити итнересите на граѓаните, кој ќе биде искрен поддржувач
Македонија

НСДП: Гласот за Пендаровски ќе демонстрира политичка созреаност

А1он
„Република Северна Македонија веќе силно чекори на патот на напредокот, стабилоноста и економскиот просперитет. Со затворените прашања и подадените раце на пријателство со соседните земји
Македонија

НСДП: Во овој политички момент предвремени парламентарни избори се непотребни

А1он
Централниот одбор на НСДП денеска во Скопје одржа редовна седница со повеќе точки на дневен ред за актуелни политички теми, помеѓу кои се најдоа и
Македонија

Петковски на прославата за 13 години постоење на НСДП: Нашиот избор е јасен, да бидеме дел од демократскиот свет

А1он
НСДП денеска во ресторанот „Национал“, во Скопје, прослави 13 години од основањето и опстојувањето на македонската политичка сцена. На прославата свое свечено обраќање пред членовите
Македонија

НСДП: Да се напуштат теснопартиските, а да се поддржат државните интереси

А1он
„Во услови на неажуриран избирачки список, без реализиран попис на населението и со стар Закон за референдум, кој не кореспондира со современите тенденции за непосредна
Македонија

НСДП: Првпат во историјата на Македонија, меѓународната заедница има позитивен однос кон земјава

А1он
„За првпат во историјата на Македонија, меѓународната заедница има позитивен однос кон земјава. Од 1913 година со Букурешкиот мировен договор, па преку АСНОМ од 1944