НСДП: Провидна и опасна игра на ВМРО-ДПМНЕ

Од:

Од НСДП преку соопштение реагираат на прославата на Денот на полицијата и верскиот собир во Струга.

„Последните настани поврзани со организирањето на прослава за Денот на полицијаците и масовниот верски настан во Струга зборуваат дека ВМРО-ДПМНЕ во духот „колку полошо за државата, толку подобро за партијата“, преку својот министер за внатрешни работи се обидуваат и по цена на здравјето на граѓаните да креираат атмосфера која ќе доведе до дополнително продолжување на вонредната состојба, а со тоа и на можниот термин за одржувањето на предвремените парламентарни избори.

Создавањето во јавноста на атмосфера на игнорирање и непочитување на препоракитe на Владата за сузбивање на коронавирусот, во ситуација кога истите несомнено покажаа резулат, од страна на припадници на министерство кое е под директна контрола на Христијан Мицкоски, ја разоткрива подготвеноста на ВМРО-ДПМНЕ да го жртвува и здравјето на граѓаните ако тоа може да значи максимално можно пролонгирање на денот на својот изборен пораз.

НСДП сака само да го потсети раководството на ВМРО-ДПМНЕ на пораката која до пред извесно време ја испраќаа до своите сопартијци – „со секој поминат ден со оваа власт Македонија ја има сѐ помалку?“

Дали Мицкоски останува на оваа порака или пак во меѓувреме го промени мислењето?“, пишува во соопштението на НСДП.

Би можело да ве интересира

Петковски: На локалните избори ќе дадеме предност на квалитетните идеи

Ана Ололовска

Петковски: НСДП ќе даде шанса и на партиски неопределените граѓани да се вклучат во локалните избори

Ана Ололовска

НСДП: Оваа учебна година да се прескокне

Ана Ололовска

ВИДЕО: НСДП се залага за економија заснована на рамномерен регионален развој

Ана Ололовска

ВИДЕО: Трајковски од НСДП ги претстави програмските определби на партијата во делот на екологијата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) НСДП: Квалитетно образование и задоволни просветни работници

Ана Ололовска