lov

Македонија

Приведени три лица во дебарско, затекнати при незаконит лов

А1он
На 16.02.2024, полициски службеници од Полициската станица Дебар ги лишиле од слобода Ќ.М.(42) од с.Мал Папрадник, општина Центар Жупа, Ј.Р.(42) од с.Броштица, општина Центар Жупа
Македонија

Ловечката федерација на Македонија упати отворено писмо до политичките партии

А1он
Ловечката федерација на Македонија денеска упати отворено писмо до сите политички партии кои се борат за влез во Законодавниот дом со цел, како што велат,
Македонија

Кривична пријава за политичарите кои се фотографирале со убиените диви свињи во „Јасен“

А1он
Од невладината организација „Анима Мунди“ најавија кривична пријава за инволвираните лица кои се фотографиле со убиените диви свињи во националниот парк „Јасен“, во согласност со
Македонија

Спортските рибари бараат запирање на економскиот риболов на Дебарското Езеро

А1он
Дебарските спортски риболовци побараа од надлежните институции во земјава да го укинат економскиот риболов на Дебарското езеро што го применува концесионерот на езерото. Претседателот на
Македонија

Oд денеска привремена забрана за лов на диви птици поради птичји грип

А1он
Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство согласно член 16 став 4 од Законот за ловството донесе забрана за ловење диви птици. Како што соопшти, забраната