Штипскиот регион атрактивен за странските ловџии

Од:

Штипските терени за лов на прелетен дивеч се примамливи за ловџии од Италија, Франција и Германија. Тие викендов во атарите на селата Врсаково, Судиќ и Трогерци ќе ловат прелетен дивеч.

Николче Малинов од штипското Ловно здружение „Ловец“ вели дека оваа година е една од подобрите за ловниот туризам.

– Ние како здружение сме задоволни од оваа година. Веќе имавме странци од Италија, претежно за отстрел на грлици. Интересно е што во Македонија оваа година, само во нашиот регион ја има грлицата, така имаме поголемо присуство на странци од вообичаено, рече Малинов.

Според него, интересот на ловџиите засега е задоволителен бидејќи секојдневно се издаваат дозволи за лов, а се ловат грлици, див гулаб и препелица. Ловната сезона за крупен дивеч ќе почне на први октомври со што ќе може да се лови дива свиња, волк и лисица.

Би можело да ве интересира

Земјоделец загина откако му се превртел тракторот

А1он

Жена се обидела преку пакет со храна да прошверцува дрога во штипскиот затвор

А1он

Скопското обвинителство отвори истрага за дилер од Штип

Штипјанец под истрага за илегална трговија со метадон во Скопје

А1он

Дилери од Штип приведени во Чаир

А1он

Потпишан меморандум за соработка меѓу штипскиот и вараждинскиот театар

А1он