Повредено едно лице при враќање од лов

Од:

Триесет и петгодишниот М.С. е повреден од огнено оруже кога со својот пријател с.Ф. (35) се враќал од лов во близина на Ѓавато.

Како што соопшти МВР, С.Ф во 13:30 часот заедно со неговиот пријател М.С.(35) отишле на лов, во близина на Ѓавато. По завршувањето со ловот, околу 22:30 часот, двете лица, со возилото се паркирале на паркинг на патот Битола-Ресен и додека биле надвор од возилото С.Ф. му ја дал наполнетата пушка, негова сопственост, на М.С. и се оддалечил од возилото.

Тогаш слушнал еден истрел, се свртил и го видел М.С. во лежечка положба, зад паркираното возило. С.Ф. му пружил прва помош на повредениот, го ставил во возилото и се упатил кон Клиничката Болница во Битола.

Во Клиничката Болница – Битола повреденото лице е примено во Одделението за хирургија и извршена му е хируршка интервенција.

Би можело да ве интересира

Ловечката федерација на Македонија упати отворено писмо до политичките партии

Ана Ололовска

Боцвана повторно дозволи лов на слонови

Ловџија се здобил со прострелна рана при лов

Наум Локоски

Штипскиот регион атрактивен за странските ловџии

Ана Ололовска

Кривична пријава за политичарите кои се фотографирале со убиените диви свињи во „Јасен“

Ана Ололовска

Спортските рибари бараат запирање на економскиот риболов на Дебарското Езеро

Ана Ололовска