leto

Македонија

Продолжува пеколниот бран, портокалова фаза и денеска

А1он
Земјава и денеска ќе биде под влијание на топол бран со високи температури од портокалова (алертна) фаза. Надлежните апелираат да се почитуваат општите мерки за
Регион

Бугарија со правила за летово: Без фен и клима уреди во сместувачките капацитети

А1он
Хотелите и рестораните во Бугарија веќе можат да пречекуваат гости согласно мерките и препораките дадени од Министерството за туризам. Покрај задолжителната засилена хигиена за секој
Регион

Во Грција викендов се очекува температура до 40 степени

А1он
Рекордно високи температури во Грција, највисоки во последните децении за месец мај, се очекуваат во текот на викендот, а во одредени делови од земјата, според
Македонија

ВИДЕО: На плус 40 копаат, мешаат малтер и товараат песок, никој не се грижи за работниците

Габриела Димковиќ-Мишевска
Качени на скеле на плус 40 степени, градежни работници коваат греди, малтерисуваат, товараат песок, возат кранови и багери. Среде пладне, изложени на јакото сонце, можеше
Свет

Екстремно високи температури се очекуваат и на Алјаска

А1он
На Алјаска деновиве температурата на воздухот може да достигне над 30 степени Целзиусови, побивајќи го забележаниот рекорд во историјата на оваа сојузна држава, јави порталот
Македонија

„Сите заедно за безбедно лето“ проект на СВР Куманово

Младите да го поминат летото во пријатна атмосфера во дружба и пријателство, а не со ризици по безбедноста. Ова порака денеска ја упати СВР Куманово