temperaturi

Македонија

Јули со помалку врнежи и просечни температури, највисока измерена во Гевгелија – 41.7 степени

А1он
Температурата на воздухот просечно во јули во земјава се движела од 24,5 до 34,7 степени, а максималната измерена е на 31 јули во Гевгелија од
Свет

Екстремно високи температури се очекуваат и на Алјаска

А1он
На Алјаска деновиве температурата на воздухот може да достигне над 30 степени Целзиусови, побивајќи го забележаниот рекорд во историјата на оваа сојузна држава, јави порталот