lavina

Свет

Седум лица се водат како исчезнати по лавина на планина во Непал

А1он
Најмалку четири Јужнокорејци и три непалски водичи се пријавени за исчезнати откако лавина ја погоди популарната патека на планината Анапура во Непал. Непалските власти соопштија
Свет

При лавини во Кашмир и во Авганистан загинаа 126 лица

А1он
Во пакистанскиот дел на Кашмир и во Авганистан во лавини загинаа 126 луѓе. Портпаролот на пакистанската служба за вонредни ситуации, Васим Удин изјави дека во
Свет

ВИДЕО: Не се знае бројот на затрупани скијачи во големите лавини на швајцарските Алпи

А1он
Најмалку две лица се повредени, а се стравува дека е можно да има уште многу затрупани кога лавина минала преку скијачка патека во скијачкиот центар
Свет

Четворицата скијачи најверојатно загинале во лавина во Норвешка

А1он
Норвешката полиција соопшти денеска дека четворица скијачи, кои исчезнаа откако лавина се одрони на северот на Норвешка, најверојатно се починати. Според портпаролот на полицијата Мортен
Свет

Дванаесетгодишно дете пронајдено живо откако 40 минути било затрупано под лавина

А1он
Едно 12-годишно момче е пронајдено живо откако 40 минути било затрупано под лавина на француските Алпи. Лавината го однела детето кое скијало заедно со родителите