При лавини во Кашмир и во Авганистан загинаа 126 лица

Од:

Во пакистанскиот дел на Кашмир и во Авганистан во лавини загинаа 126 луѓе.

Портпаролот на пакистанската служба за вонредни ситуации, Васим Удин изјави дека во последните 24 часа во пакистанскиот дел на Кашмир загинаа 55 луѓе.
Во лавина во долината Нилиум загинаа најмалку 41 лице.

Властите во Кашмир прогласија вонредна ситуација во погодените области, наведувајќи дека спасувачите имаат потешкотии да стигнат до загрозените села.

Жителите се евакуираат со воени хеликоптери, а надлежните се обидуваат да ги оспособат автопатите за побрзо да стигнат до луѓето кои се отсечени поради обилните снежни врнежи во Пакистан и во Авганистан.

Снежните врнежи го погодија и југозападниот дел на Пакистан, областа Балуџистан, каде загинаа 20 луѓе. Додека во Пунџаб настрадаа 12 луѓе.

Во Авганистан во текот на ноќта загинаа уште 15 луѓе, а околу 300 куќи се оштетени поради снег, поплави и лизгање на земјиштето.

Би можело да ве интересира

ОН: Над 100.000 цивили се убиени или повредени во Авганистан во последните десет години

Ана Ололовска

Помпео: САД се договорија за „намалување на насилството“ со талибанците во Авганистан

Ана Ололовска

Режимот за намалено насилство во Авганистан стапува на сила на полноќ по локално време

Ана Ололовска

Најмалку 11 цивили погинаа во воздушен напад на НАТО во Авганистан

Ана Ололовска

Пакистан веќе 40 години прибежиште за авганистански бегалци

Ана Ололовска

Најмалку 21 жртва при лавини во Авганистан

Ана Ололовска