krivicen zakonik

Македонија

Ковачевски за кривичниот законик: Казните се од комунистичко време, ги направил Дарт Вејдер, намалувањето е во согласност со ЕУ

Орце Костов
Европската комисија е загрижена од брзото усвојување на дел од измените во Кривичниот законик со кои се намалуваат максималните казни и кои ќе имаат импликации
Македонија

Габер Дамјановска: Измените на Кривичниот законик да не се гледаат изолирано во однос на случувањата од минатото

А1он
Директорката на Академијата за судии и јавни обвинители Наташа Габер Дамјановска, смета дека измените на Кривичниот законик не треба да се гледаат изолирано во однос
Македонија

Грковска: Судиите и обвинителите мислат дека се политичари, одлуките ги носат врз основа на политичка проценка

Орце Костов
Вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска изразила резерва на седницата на Влада во однос на некои членови од измените на Кривичниот законик
Македонија

Демократски сојуз: Криминално водство на државата не може да биде кредибилен фактор пред странците ,а уште помалку да ги штити националните и државните интереси

А1он
Демократскиот сојуз цени дека измените на Кривичниот законик со кои се намалува висината на казните затвор за злоупотреба на службената положба и за злосторничко здружение,
Македонија

Ковачевски: Измените на Кривичниот законик не се „пазар“ за донесување на уставните измени

А1он
Измените на Кривичниот законик не значат никаква амнестија, ниту помилување. Не можеме да градиме правосуден систем врз основа на законски одредби од 19 век и
Македонија

ВИДЕО: Портпаролот на Левица го запали Кривичниот законик

А1он
Во Република Македонија криминалот на политичките и бизнис интереси се аболицира. Широката коалиција ДПМНЕ-СДС-ДУИ, со европско знаменце, ги амнестираше криминалите на своите политичари и функционери
Македонија

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски станува соучесник во амнестијата за големите скандали

А1он
Пендаровски уште еднаш потрча да се допадне на СДС наместо да трча да ги заштити законите и правдата, и се тоа за нова кандидатура за
Македонија

Панова: СДС и ДУИ вчера гласаа за амнестија на своите криминали, Левица не гласаше против, им помогна како и секогаш

А1он
СДС и ДУИ вчера гласаа за амнестија на своите криминали, Левица не гласаше против, им помогна како и секогаш вели пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Ели Панова.
Uncategorized Македонија

Во име на ЕУ, изгласано намалување на казните и за бивши и идни функционери во власта

Орце Костов
Собранието вчера ги донесе измените и дополнувањата на Кривичниот законик кои предизвикаа реакции во јавноста бидејќи се однесуваат на членови што ги намалуваат казните кои
Македонија

Антикорупциска: Интервенцијата во Кривичниот законик го зголемува ризикот од политички пазарења и трговија со влијание

А1он
Кривичниот законик како еден од столбовите на правниот систем, треба да го штити функционирањето на правната држава. Со донесувањето на измените и дополнувањата на овој