koronavirus

Свет

Сомнеж за појава на коронавирусот во Велика Британија

А1он
Британски медиуми денеска објавија дека коронавирусот најверојатно пристигнал во Велика Британија, откако двајца кинески државјани биле хоспитализирани во Шкотска со симптоми слични на грип. Се
Свет

Лондон: Очекуваме ширење на епидемијата на коронавирусот

А1он
Британскиот министер за здравство Мет Хенкок денеска оцени дека бројот на случаи на новиот коронавирус веројатно ќе биде многу поголем од досега потврдените. Сите жртви
Свет

ГАВИ: Вакцината против коронавирусот најрано за една година

А1он
Развојот на вакцината против новиот тип на коронавирус ќе трае најмалку една година, соопшти синоќа Глобалниот сојуз за вакцини и имунизација (ГАВИ). Бројот на пацинети
Свет

Кинескиот град Вухан во сообраќајна изолација заради коронавирусот

А1он
Во кинескиот деветмилионски град Вухан, во кој беше регистриран првиот случај на новиот тип на коронавирус, ќе бидат затворените сите сообраќајни и транспортни мрежи, а
Регион

Лончар: Србија има реаганси кои го откриваат новиот коронавирус

А1он
Српскиот министер за здравство Златибор Лончар изјави денеска дека нема причина за паника по појавата на новиот коронавирус во Кина и оти се преземени сите