Лондон: Очекуваме ширење на епидемијата на коронавирусот

Од:

Британскиот министер за здравство Мет Хенкок денеска оцени дека бројот на случаи на новиот коронавирус веројатно ќе биде многу поголем од досега потврдените.

Сите жртви досега беа од континентална Кина. Меѓутоа, ова е ситуација која брзо се развива и бројот на смртни случаи и на заболени веројатно ќе биде поголем од досега потврдените, истакна Хенкок во британскиот Парламент.

Тој потсети дека засега мал број заболени има во други држави, меѓу кои и Тајланд, Јапонија, Јужна Кореја, Тајван и САД.
Засега нема потврдени случаи од оваа нова инфекција во Велика Британија, истакна Хенкок.

Кина денеска затвори два града, кои се епицентар на новата епидемија на коронавирус, од кој починаа 17 луѓе, а заразени се близу 600. Затворањето на градовите значи и запирање на јавниот транспорт, вклучувајќи железници и аеродроми

Би можело да ве интересира

Државата го подигна нивото за заштита од Ковит 19

Ана Ололовска

Состанок на министрите за здравство на Италија и соседните земји поради новиот коронавирус

Ана Ололовска

Лицето примено на Инфективната клиника нема коронавирус

А1он

На Инфективната клиника во Скопје се врши тестирање на коронавирус на едно лице со симптоми на грип

Ана Ололовска

Кина веќе разработила вакцина против новиот коронавирус, тврди кинескиот амбасадор во Москва

А1он

Патниците кои доаѓаат од Северна Италија ќе се пропуштаат на пет гранични премини во земјава

А1он